Doprava

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem přepravy do Monaka je prostřednictvím přímého leteckého spojení do francouzského města Nice. Jelikož se v Monaku nenachází letiště, je toto řešení jedinou možnou volbou při využití leteckých přepravců. Z mezinárodního letiště v Nice, Cote d´Azur, je možné využít několik typů dopravy do 22 km vzdáleného Monaka.

Nejrychlejším a zároveň nejdražším typem přepravy je vrtulníkové spojení, které trvá zhruba 6 – 8 minut a odlétá v pravidelných, 20 minutových, intervalech. Přeprava je vhodná pouze pro movité turisty, kteří jsou schopni za let zaplatit částku v rozmezí 100 – 200 € na osobu. Výše ceny závisí především na ročním období, vyšší cenu zaplatíme o víkendu, svátcích a v době konání důležitých kulturních a sportovních událostí.

O něco levněji nás vyjde přeprava taxíkem, která trvá přibližně 35 – 45 minut a cena za jízdu činí 80 – 150 €, což se rozpočítá mezi spolujezdce. Taxi čekají před terminálem letiště a maximálně pojmou čtyři cestující.

K nejlevnějším způsobům přepravy z francouzského území do Monte Carla patří vlakové spojení. Cesta vlakem trvá přibližně 30 minut a cena na osobu činí 6 €.

Pokud máme pobyt sjednaný prostřednictvím cestovní kanceláře, bude na nás před letištěm čekat autobus, který nás zdarma odveze přímo před ubytovací zařízení.

Z Nice do Monaka vede vlastní komunikační uzel tří scénických silnic: Basse, Moyenne a Grande Corniche, které nabízejí velkolepý výhled na pobřeží.

Další možností, jak se dopravit do Monaka, je prostřednictvím osobního automobilu. Nejčastější trasa, kterou se vydávají turisté z ČR, vede z Prahy přes Mnichov do Milána, odtud se pokračuje směrem do Nice a následně do Monaka. Cesta trvá 14 – 20 hodin, na určitých úsecích jsou vyžadovány dálniční známky a vybírány poplatky. Řidič musí vlastnit platný tuzemský řidičský průkaz, technický průkaz, zelenou kartu a samolepku s označení CZ, která musí být umístěna na viditelném místě.

Přímé vlakové a autobusové spojení do Monaka neexistuje, proto je nutné během cesty několikrát přestupovat. Cesta je časově velmi zdlouhavá a fyzicky náročná, tudíž se téměř nevyužívá. Cesta autobusem končí ve velkých francouzských městech, nejčastěji v Paříži, odkud je nutné dále pokračovat pravidelnými linkovými spoji.

V případě sjednání zájezdu přes CK je přímá autobusová přeprava cenově velmi výhodná, cesta trvá přibližně 20 hodin.

Po Monaku se turisté nejčastěji přepravují pravidelnými autobusovými linkami, které jsou rozšířeny do pěti tras.