Specifika

Velká cena Monaka

Jedním z největších turistických lákadel je každoroční květnová závodní show Formule 1 – Grand Prix o Velkou cenu Monaka, která se jezdí na speciálně upraveném okruhu přímo v ulicích města. Velká cena Monaka patří k nejslavnějším závodům Formule 1, které se v Monaku každoročně pravidelně pořádají již od roku 1929. 3 340 metrů dlouhý Monacký okruh patří k nejkratším a nejnebezpečnějším jezdeckým tratím. Závody F1 patří k vrcholným společenským událostem, které jsou navštěvovány celebritami z oblasti showbyznysu, sportu, monackou knížecí rodinou a dalších prominentních hostů.

Náročnost terénu se vyznačuje rozmanitou členitostí trasy, která začíná stoupáním do prudkého kopce, který je vystřídán pomalými a prudkými zatáčkami, jenž se svažují až k pobřeží. Hotely, v době konání závodů, bývají vyprodány na několik let dopředu, možnou alternativou je ubytování ve francouzských městečkách, které jsou soustředěny do 10 km od Monte Carla.

Rallye Monte Carlo

Rallye Monte Carlo je označení pro automobilovou soutěž, která se každoročně odehrává koncem měsíce leden a pravidelně otevírá světový automobilový šampionát. Nejstarší automobilová soutěž světa se pořádá od roku 1911 a představuje nejznámější silniční rallye na světě.

Během dlouhého historického období prošla soutěž několika zásadními změnami, které sjednotily a možná i ztížily podmínky jezdců. Původní pravidla spočívala v tom, že startovací bod byl v různých evropských městech a vítězem se stal ten jezdec, který měl v cíli najeto nejvíce kilometrů. Od roku 1973 jsou podmínky jednotné, okruh vede uzavřenými tratěmi a soutěž se skládá z rychlostních testů. Náročnost terénu ztěžuje rozmanitý povrch vozovky, který je pokryt dešťovou vodou, ledem, sněhem, suchým asfaltem, štěrkem a bahnem.