Ubytování

V Monaku jsou soustředěny převážně velmi luxusní hotely, nejluxusnější se nacházejí v Monte Carlu. Ubytování v monackém knížectví patří k nejdražším v celé Evropě a v době konání sportovních akcí je nutná rezervace minimálně 8 měsíců předem. Základní rozdělení hotelů je dle místa, ve kterém se nacházejí, dělí se na městské nebo pobřežní. Městské hotely jsou soustředěny ve starém centru města nebo městských čtvrtí a jsou určeny především pro ty turisty, kteří přijeli do Monaka za hazardními hrami v kasinech, nakupováním v luxusních buticích, sportovními a kulturními akcemi. Hotely, umístěny podél pobřeží jsou určeny pro turisty, kteří přijeli do Monaka především za odpočinkem a příjemnou relaxací, kterou chtějí prožít na pláži, u křišťálově čistého moře.

Na území Monaka nalezneme hotely zařazené do čtyř kategorických tříd, s označením 1* - 4*, luxusní hotely disponují označením deluxe. Počet hvězdiček ovlivňuje kvalitu a nabídku stravovacích, ubytovacích, sportovních a doplňkových služeb hotelu. K nejplněji obsazeným ubytovacím zařízením patří hotely vyšší kategorie, jelikož častou klientelou bývají především bohatí turisté, kteří do země přijeli utrácet peníze a užívat si nabízeného luxusu.

Levnější alternativou ubytování jsou pensiony nebo menší, skromnější hotely, nacházející se ve francouzském městě Beausoleil. Městečko se nachází necelých deset minut jízdy od městského centra Monte Carlo. Ubytovat se můžeme v soukromých penzionech, které jsou plně vybaveny kuchyňským koutem, koupelnou a sociálním zařízením. Stravování si turisté musí zajistit sami, popř. se ubytovat v menších, soukromých hotelech, jejichž cena zahrnuje i snídani formou bufetu.

Častým typem ubytovacího zařízení jsou i soukromé byty, které představují velmi populární typ ubytování. Byty jsou velmi exkluzivně vybaveny, standardní součástí je soukromý bazén s velkou zahradou, nacházející se zpravidla v těsné blízkosti pláže.

V Monaku se nachází jediná mládežnická ubytovna, pod názvem Hotel le Versailles, nacházející se v blízkosti vlakového nádraží ve čtvrti Monte Carlo.