Základní informace o Monaku

Malá nezávislá enkláva Monako se rozprostírá na středomořském Azurovém pobřeží francouzské riviéry. Monacké knížectví, originálně Principauté de Monaco, je druhým nejmenším státem na světě, který se rozprostírá na ploše o celkové rozloze 1,95 km². Ze všech světových stran, kromě jihu, je Monako obklopeno Francií. Na území Monaka žije kolem 34 000 obyvatel, tvořených Francouzi, Italy a Maročany.

Přístav v Monaku
Přístav v Monaku

Monacké knížectví se skládá ze čtyř oblastí, které tvoří Monaco Ville, Monte Carlo, přístavní oblast La Condamine a uměle vystavené pobřeží Fontvielle. Oficiálním hlavním městem Monackého knížectví je stejnojmenné, staré opevněné město Monako (Monaco Ville), rozprostírající se na malém kopečku, kterému dominuje knížecí palác. Za metropoli a nejvýznamnější část území je považováno Monte Carlo, které se rozprostírá v centru státu, podél moře. Magnetem pro turisty jsou závody Formule 1, kasina, luxusní hotely a nádherná pláž.

Úředním jazykem je francouzština, někteří obyvatelé doposud používají tradiční dialekt Monégasque (monačtina), což je kombinace francouzštiny s italštinou. Turisté se velmi dobře dorozumí i anglicky. Monackou hlavní měnou je euro (mezinárodní zkratka EUR), které se dělí na 100 centů a grafickým symbolem je znak €. V oběhu kolují mince v hodnotě 1 a 2 € a 1,2,5,10,50 centů, bankovky jsou zastoupeny hodnotou 5,10,20,50,100,200 a 500 €.

Státním symbolem Monaka je vlajka, která je tvořena dvěma vodorovnými pruhy, horním červeným a dolním bílým pruhem. Státním zřízením, podle ústavy z roku 1962, je Monako dědičnou konstituční monarchií, v jejímž čele stojí kníže. Trůn knížete je dědičný podle zásady prvorozenosti v mužské linii dynastie Grimaldi, současnou hlavou státu je syn knížete Rainiera, monarcha Albert II.

Za hlavní zdroj příjmu je považován především cestovní ruch, příjmy z kasina, operní představení, pořádání velkých sportovních událostí, golfové a tenisové turnaje.