Základní informace

Malá nezávislá enkláva Monako se rozprostírá na středomořském Azurovém pobřeží francouzské riviéry. Monacké knížectví, originálně Principauté de Monaco, je druhým nejmenším státem na světě, který se rozprostírá na ploše o celkové rozloze 1,95 km². Ze všech světových stran, kromě jihu, je Monako obklopeno Francií. Na území Monaka žije kolem 34 000 obyvatel, tvořených Francouzi, Italy a Maročany.

Přístav v Monaku
Přístav v Monaku

Monacké knížectví se skládá ze čtyř oblastí, které tvoří Monaco Ville, Monte Carlo, přístavní oblast La Condamine a uměle vystavené pobřeží Fontvielle. Oficiálním hlavním městem Monackého knížectví je stejnojmenné, staré opevněné město Monako (Monaco Ville), rozprostírající se na malém kopečku, kterému dominuje knížecí palác. Za metropoli a nejvýznamnější část území je považováno Monte Carlo, které se rozprostírá v centru státu, podél moře. Magnetem pro turisty jsou závody Formule 1, kasina, luxusní hotely a nádherná pláž.

Úředním jazykem je francouzština, někteří obyvatelé doposud používají tradiční dialekt Monégasque (monačtina), což je kombinace francouzštiny s italštinou. Turisté se velmi dobře dorozumí i anglicky. Monackou hlavní měnou je euro (mezinárodní zkratka EUR), které se dělí na 100 centů a grafickým symbolem je znak €. V oběhu kolují mince v hodnotě 1 a 2 € a 1,2,5,10,50 centů, bankovky jsou zastoupeny hodnotou 5,10,20,50,100,200 a 500 €.

Státním symbolem Monaka je vlajka, která je tvořena dvěma vodorovnými pruhy, horním červeným a dolním bílým pruhem. Státním zřízením, podle ústavy z roku 1962, je Monako dědičnou konstituční monarchií, v jejímž čele stojí kníže. Trůn knížete je dědičný podle zásady prvorozenosti v mužské linii dynastie Grimaldi, současnou hlavou státu je syn knížete Rainiera, monarcha Albert II.

Za hlavní zdroj příjmu je považován především cestovní ruch, příjmy z kasina, operní představení, pořádání velkých sportovních událostí, golfové a tenisové turnaje.