Přímořská letoviska

Monako leží v široké zátoce u pobřeží Ligurského moře, jehož pobřeží lemuje sklaní poloostrov Le Rocher. Zátoka je obehnána vysokými pískovcovými skalami, některá místa jsou zastavěna hotelovými komplexy.

Jedinou veřejnou pláží v Monaku je pláž Larvotto, která se rozprostírá na východní části Monaka a v letních měsících bývá velmi přeplněna turisty. Pláž je lemována restauracemi, bary a kavárnami, které bývají otevřeny celoročně. Písečná pláž je na některých úsecích oddělena plachtou, za kterými jsou hostům k dispozici lehátka a slunečníky. Tyto úseky zpravidla patří hotelům, na něž mají přístup pouze hoteloví hosté, jiné soukromé úseky jsou za poplatek zpřístupněny i široké veřejnosti.

Pro vstup do moře je doporučována obuv do vody, jelikož se zde nacházejí mořští ježci. V těsné blízkosti břehu můžeme pozorovat pomořský život v podobě velkých rybích hejn, které nejsou nikterak pestré, avšak tvarově velmi zajímavé.

V letní sezoně, v období července a srpna, se o bezpečnost turistů na pláži stará plavčík, který také rozhoduje o tom, zda je stav moře vhodný ke koupání. Turisté jsou upozorňovány prostřednictvím vlajek, jejichž varování je odstupňováno třemi barvami: zelená barva značí, že se můžeme v klidu koupat, oranžová je barvou výstrahy a červeně vlající prapor značí nebezpečí, tudíž zákaz vstupu do moře.

Křišťálově čisté moře vybízí k provozování nejrůznějších vodních sportů, k oblíbeným patří windsurfing, vodní lyžování, jízda na banánu, šlapadla, vodní pólo a šnorchlování. Pod dozorem odborných instruktorů můžeme vyzkoušet plachtění na jachtě, popř., že nás daný sport ohromí, můžeme využít široké nabídky služeb jachtařské školy.

K luxusním hotelům patří soukromé pláže, které jsou velmi malé a v plné sezoně dosti přeplněné. Necelých 500 metrů, od veřejné pláže Larvotto, směrem k Itálii, se nachází soukromá pláž Le Beach, která patří k nejkrásnějším v celém pobřeží. Na pláž mají přístup pouze hoteloví hosté, jimiž jsou nejčastěji velmi bohatí turisté.

Nejznámější soukromou pláží Monaka je pláž Monte Carlo Beach Club, která patří již po celá desetiletí k nedílným součástem sociálního života místní bohaté šlechty. Pláž je proslavena i tím, že se sem v minulosti chodila opalovat princezna Grace. Od dubna do října můžeme v místním sportovním klubu využít bohaté nabídky vodních sportů, mezi kterými nechybí vodní lyžování, surfování a parasailing.